Lego® Big City Hospital
- #5795
- 111 Parts
You might also like
Description
It's always busy at the big city hospital. Whether the ambulance arrives with a patient or a little baby needs to be examined, the doctor and nurse are always ready to help. With the examination room, X-ray machine, wheelchair and cast, they have all of the equipment they need to make their patients better.
Categories
Offers
Shipping to
Displayed prices may differ from actual offers. We update prices regularly, but offers on the linked pages may change quickly. Please note that we earn a commission on some qualified purchases made through partner links (e.g., from Amazon, eBay, or other shops). This only applies to links used within affiliate programs. There are no additional costs for you, and we also provide non-affiliate links to ensure a comprehensive overview of available offers.
Technische Daten
| Partcount | 111 |
| Age | 2-5 |
| Buildingtime | |
| Product width | |
| Product height | |
| Product length | |
| Product weight | --- kg |
| Packaging width | 48 cm |
| Packaging height | 12 cm |
| Packaging length | 58 cm |
| Packaging weight | --- kg |
| Complexity | |
| Mini figure count | |
| exclusive mini figures | |
| Name | Big City Hospital |
| MFR | 5795 |
| EAN | |
| GTIN | |
| SKU | 5795 |
| Brand | Lego |
| Brick-Manufacturer | |
| Designer | |
| EOL | 2013 |
| Release | 06/2011 |
| Build-sections | |
| Build-steps |

