Lego® Hillside House
- #5771
- 714 Parts
You might also like
Description
Packed with details, such as sound brick with doorbell and barking dog sounds, opening roof, two-story interior with stairs and fireplace, car with carport, grill area with fold-up chair and French windows. Includes minifigure and dog. For a change of scenery, rebuild it into a smaller house with greenhouse or a modern house.
Categories
Offers
Shipping to
Displayed prices may differ from actual offers. We update prices regularly, but offers on the linked pages may change quickly. Please note that we earn a commission on some qualified purchases made through partner links (e.g., from Amazon, eBay, or other shops). This only applies to links used within affiliate programs. There are no additional costs for you, and we also provide non-affiliate links to ensure a comprehensive overview of available offers.
Technische Daten
| Partcount | 714 |
| Age | 8-12 |
| Buildingtime | |
| Product width | |
| Product height | |
| Product length | |
| Product weight | --- kg |
| Packaging width | 38 cm |
| Packaging height | 9 cm |
| Packaging length | 48 cm |
| Packaging weight | --- kg |
| Complexity | |
| Mini figure count | |
| exclusive mini figures | |
| Name | Hillside House |
| MFR | 5771 |
| EAN | |
| GTIN | |
| SKU | 5771 |
| Brand | Lego |
| Brick-Manufacturer | |
| Designer | |
| EOL | 2012 |
| Release | 06/2011 |
| Build-sections | |
| Build-steps |

