Lego® Mater's Yard
- #5814-1
- 16 Parts
You might also like
Description
Lightning McQueen is trying to escape Radiator Springs to get to the Piston Cup championship. But Sheriff is there to catch him and Tow Mater has his trusty tow line to tow Lightning McQueen back to Mater's junk yard. Set includes Tow Mater and Sheriff cars, Tow Mater junk yard sign and oil barrel.
Categories
Offers
Shipping to
Displayed prices may differ from actual offers. We update prices regularly, but offers on the linked pages may change quickly. Please note that we earn a commission on some qualified purchases made through partner links (e.g., from Amazon, eBay, or other shops). This only applies to links used within affiliate programs. There are no additional costs for you, and we also provide non-affiliate links to ensure a comprehensive overview of available offers.
Technische Daten
| Partcount | 16 |
| Age | 2-5 |
| Buildingtime | |
| Product width | |
| Product height | |
| Product length | |
| Product weight | --- kg |
| Packaging width | 19 cm |
| Packaging height | 7 cm |
| Packaging length | 35 cm |
| Packaging weight | 0 kg |
| Complexity | |
| Mini figure count | 2 |
| exclusive mini figures | |
| Name | Mater's Yard |
| MFR | 5814-1 |
| EAN | 5702014601406 |
| GTIN | |
| SKU | 5814 |
| Brand | Lego |
| Brick-Manufacturer | |
| Designer | |
| EOL | 2011 |
| Release | 06/2010 |
| Build-sections | |
| Build-steps |
