Lego® 60 Years of the Brick
- #40290
- 421 Parts
You might also like
Description
Celebrate 6 decades of building fun with 4 micro versions of the most iconic LEGO® builds of the past 60 years, comprising the awesome Airport Shuttle, famous Yellow Castle, Black Seas Barracuda and the Galaxy Explorer, plus a printed commemoratory tile.
Categories
Offers
Shipping to
Displayed prices may differ from actual offers. We update prices regularly, but offers on the linked pages may change quickly. Please note that we earn a commission on some qualified purchases made through partner links (e.g., from Amazon, eBay, or other shops). This only applies to links used within affiliate programs. There are no additional costs for you, and we also provide non-affiliate links to ensure a comprehensive overview of available offers.
Technische Daten
| Partcount | 421 |
| Age | 8+ |
| Buildingtime | |
| Product width | |
| Product height | |
| Product length | |
| Product weight | --- kg |
| Packaging width | 14 cm |
| Packaging height | 9 cm |
| Packaging length | 26 cm |
| Packaging weight | --- kg |
| Complexity | |
| Mini figure count | |
| exclusive mini figures | |
| Name | 60 Years of the LEGO® Brick |
| MFR | 40290 |
| EAN | |
| GTIN | |
| SKU | 40290 |
| Brand | Lego |
| Brick-Manufacturer | |
| Designer | |
| EOL | 2018 |
| Release | 01/2018 |
| Build-sections | |
| Build-steps |
