Lego® Megatron Robot & Vehicle
- #40924-1
- 224 Parts
You might also like
Description
Add to your Transformers collection and build Megatron in 2 ways with this awesome LEGO® BrickHeadz™ set. Assemble a figure of the villain in his robot form and his vehicle form and discover cool, authentic details, including decorated elements and Decepticon logos. Once complete, use them to role-play epic Transformers scenes and then show them off proudly as decor. • MEGATRON TRANSFORMER TOYS – Maximize creativity with the LEGO® BrickHeadz™ Transformers Megatron Robot & Vehicle (40924) toy building set for boys and girls ages 10 and up• VILLAIN FIGURES – Build Megatron in his robot form and in his vehicle form and discover the authentic details, including eye decorations and Decepticon logos• IMAGINATIVE PLAY – Once kids have built the figures, they can bring Transformers to life by using them to live out their favorite action scenes• HOME DECOR – These Transformers figures make a great addition to a memorabilia collection and can be displayed by fans anywhere• GIFT FOR ENTERTAINMENT LOVERS – Give this building kit as a gift for kids and Transformers fans on birthdays and other special occasions• DIMENSIONS – The set contains 224 pieces and the robot figure stands over 3.5 in. (8 cm) tall, while the vehicle figure stands over 2.5 in. (6 cm) tall
Categories
Offers
Technische Daten
| Partcount | 224 |
| Age | 10+ |
| Buildingtime | <1 h |
| Product width | |
| Product height | |
| Product length | |
| Product weight | --- kg |
| Packaging width | 14 cm |
| Packaging height | 7 cm |
| Packaging length | 19 cm |
| Packaging weight | --- kg |
| Complexity | |
| Mini figure count | |
| exclusive mini figures | |
| Name | Megatron Robot & Vehicle |
| MFR | 40924-1 |
| EAN | 5702018071458 |
| GTIN | |
| SKU | 40924 |
| Brand | Lego |
| Brick-Manufacturer | |
| Designer | |
| EOL | 2026 |
| Release | 06/2026 |
| Build-sections | |
| Build-steps |
