Lego® Altar of the Dead
- #40811
- 231 Parts
- HRP 15.99 €
- #40811
- 231 Parts
- HRP 15.99 €
You might also like
Description
Celebrate Día De Los Muertos with a skull building model • Día De Los Muertos building set – Encourage kids to celebrate the Day of the Dead with this LEGO® Altar of the Dead building set for kids aged 9 and up, which is full of symbolism• 2 sides – One side of the model features a skull that’s decorated with LEGO® flowers, while the other features an altar with a flower arch and various food accessories• Educational toy – The set offers a creative way for kids to learn more about the Day of the Dead, an important festival in Mexican tradition• Colorful decor – Once it’s complete, the set becomes home decor that can be used as a Día De Los Muertos decoration• Gift idea for kids – The building set makes a great gift for boys and girls aged 9 plus, as well as LEGO® decor enthusiasts• Dimensions – The set includes 231 pieces and measures over 3.5 in. (9 cm) high, 3 in. (8 cm) wide and 3.5 in. (10 cm) deep
Categories
Offers
Technische Daten
| Partcount | 231 |
| Age | 9+ |
| Buildingtime | |
| Product width | 0 cm |
| Product height | 0 cm |
| Product length | 0 cm |
| Product weight | --- kg |
| Packaging width | 14 cm |
| Packaging height | 6 cm |
| Packaging length | 19 cm |
| Packaging weight | --- kg |
| Complexity | |
| Mini figure count | |
| exclusive mini figures | |
| Name | Altar of the Dead |
| MFR | 40811 |
| EAN | 5702017830858 |
| GTIN | |
| SKU | 40811 |
| Brand | Lego |
| Brick-Manufacturer | |
| Designer | |
| EOL | 2026 |
| Release | 08/2025 |
| Build-sections | |
| Build-steps |
