Lego® Mario Kart™ – Spiny Shell
- #40787
- 234 Parts
- HRP 109 €
- #40787
- 234 Parts
- HRP 109 €
You might also like
Description
Cute Spiny Shell build-and-display model • LEGO® Super Mario™ collectible set for adults – Pay homage to a Mario Kart™ icon with this detailed LEGO brick-built model of the Spiny Shell• Made for display – Use LEGO® bricks to recreate the distinctive appearance of a Mario Kart™ power-up item, often referred to as the ’blue shell’ by fans• A fun, rewarding build – Follow the step-by-step instructions in the box or on the LEGO® Builder app, which also lets you zoom in and rotate a 3D digital version of your model as you build, and more• Super Mario™ decor – This build-and-display model makes a fun decorative addition to any fan’s bedroom, living room, game room or office• Gamer gift for adults – Treat yourself or give this building kit to another Super Mario™ fan or LEGO® Super Mario™ collector• Dimensions – This 234-piece buildable model measures over 4 in. (10 cm) high, 4 in. (10 cm) wide and 4 in. (10 cm) deep
Categories
Offers
Technische Daten
| Partcount | 234 |
| Age | 18+ |
| Buildingtime | |
| Product width | |
| Product height | |
| Product length | |
| Product weight | --- kg |
| Packaging width | 14 cm |
| Packaging height | 6 cm |
| Packaging length | 19 cm |
| Packaging weight | --- kg |
| Complexity | |
| Mini figure count | |
| exclusive mini figures | |
| Name | Mario Kart™ – Spiny Shell |
| MFR | 40787 |
| EAN | 5702017830780 |
| GTIN | |
| SKU | 40787 |
| Brand | Lego |
| Brick-Manufacturer | |
| Designer | |
| EOL | 2025 |
| Release | 05/2025 |
| Build-sections | |
| Build-steps |
