Lego® Space Center
- #3368
- 494 Parts
You might also like
Description
Prepare the rocket for blast-off! Fill the rocket with fuel, use the elevator to get the astronaut to the top of the launch platform and prepare for launch from the control center. Start the countdown and get ready for another exciting mission into space!
Categories
Offers
Shipping to
Displayed prices may differ from actual offers. We update prices regularly, but offers on the linked pages may change quickly. Please note that we earn a commission on some qualified purchases made through partner links (e.g., from Amazon, eBay, or other shops). This only applies to links used within affiliate programs. There are no additional costs for you, and we also provide non-affiliate links to ensure a comprehensive overview of available offers.
Technische Daten
| Partcount | 494 |
| Age | 6-12 |
| Buildingtime | |
| Product width | |
| Product height | |
| Product length | |
| Product weight | --- kg |
| Packaging width | 38 cm |
| Packaging height | 7 cm |
| Packaging length | 48 cm |
| Packaging weight | --- kg |
| Complexity | |
| Mini figure count | |
| exclusive mini figures | |
| Name | Space Center |
| MFR | 3368 |
| EAN | |
| GTIN | |
| SKU | 3368 |
| Brand | Lego |
| Brick-Manufacturer | |
| Designer | |
| EOL | 2013 |
| Release | 02/2011 |
| Build-sections | |
| Build-steps |

